ПРО ІДЕЮ ЗАСНУВАННЯ УКРАЇНСЬКОГО ЛІТЕРАТУРНОГО ЖУРНАЛУ

Як ми знаємо, з українського інформаційно-культурного простору практично зник цілий сегмент періодики, знаний як товсті літературно-художні й громадсько-публіцистичні журнали. Вікіпедія подає сумний перелік зниклих видань і констатує тривожне становище видань, які продовжують своє існування.

Декілька років тому з листування із своїм давнім другом Владиславом Бойком (Василем Шукайлом) я довідався про те, як помирав журнал «Вітчизна». Я запропонував тоді взяти журнал «на буксир», але редакція журналу відмовилася від пропозиції. Відтак журнал відійшов у небуття водночас із смертю мого друга та свого відповідального секретаря - заступника головного редактора.

Нещодавно до мене звернувся один із моїх фейсбучних друзів із запитанням щодо літературних періодичних видань діаспори. Відповідаючи йому, я піймав себе на думці, що літературно-художні видання українського зарубіжжя позникали ще раніше. Лише журнал «Сучасність» протримався довше, перебравшись на терени України, і доля його також вельми сумна.

На початках свого життя в США я пробував започаткувати видання тонкого часопису загальнокультурного характеру «Українська місія», перше число якого було видруковано невеликим накладом. Захоплення інтернетом перекрило реалізаіцію проекту.

Тимчасом у діаспорі народилися пару пристойних тонких часописів, і я не бачу відтак сенсу плодити ще один журнал такого ж типу, як він закладений у планах моєї корпорації Ukraïna, Inc (див.: http://magazine.ukrainainc.com).

Згаданий вище лист від ФБ френда спонукав мене покопатися в Ґуглі, Вікіпедії та інших джерелах, проаналізувати наші потреби й можливості. Зрештою, я дійшов думки про те, що нам напевно треба створити товстий літературно-художній та публіцистичний журнал для світового українства.

Цей журнал має виходити як у традиційному паперовому форматі, так і бути доступним у світовій павутині у форматі .pdf на відповідному підрозділі нашого сайту, а з часом і на окремому сайті.

Публікувати будемо: поезію, прозу, драматургію, публіцистику, літературну й мистецьку критику, сатиру і гумор, твори для дітей, бібліографію, новини та огляди тощо.

Я перебрав багато варіантів назви журналу і дійшов висновку, що хай він буде називатися просто - «УКРАЇНА».

Думаю, що ми можемо почати з україномовного видання. З часом можна буде додати англомовну версію у форматі Ukrainian Literary Digest, а потім - і іншими мовами, на які буде виникати попит.

Оскільки останнє збігається із задумом «Бібліотеки Українського Університету», очевидно, журнал може стати спільним проектом корпорації Ukraïna, Inc та Українського Університету.

На даний момент ми не маємо вільних коштів, які можна було б інвестувати в цей проект. Тому пропонується такий варіант: видавничі клопоти й витрати, а також витрати на інтернет візьме на себе корпорація Ukraïna, Inc.

А от збір і підготовку до друку рукописів добре було б узяти на себе волонтерам-ентузіастам - по одному на кожен вид чи жанр (поезія, проза, драматургія, публіцистика, літературна й мистецька критика, сатира і гумор, твори для дітей, бібліографія, новини та огляди тощо).

Я пишу ці нотатки, щоб прощупати грунт щодо зацікавленості громадськості в цьому проекті, а також з огляду на те, що відгукнуться ентузіасти, які візьмуть на себе формування портфелю журналу за тематичними розділами, означеними вище.

Якщо все складатиметься благополучно, ми випустимо перше число в міру готовності, потім двічі на рік, раз на квартал і зрештою вийдемо на щомісячну періодичність.

Пропоную на розгляд та обговорення також формат паперового варіанту (останній визначить і формат .pdf). Перший - стандартний для сучасних журнальних видань на розмір (215.9 х 279.4 мм), а другий - книжковий формат (139.7 х 215.9).

Я більше схиляюся до першого варіанту, який нагадує мені одне з найпопулярніших видань журнального типу радянського часу - «Роман-газету», а також є зручним форматом для макетування. Я не бачу великої потреби в красивому оформленні (на мою думку, воно має бути строгим і вишуканим за рахунок гри шрифтів).

З метою вивчення перспектив та розкручування проекту я відкриваю сторінку Журнал «Україна» - Ukraïna Journal. Листи з пропозиціями та побажаннями прохання надсилати на електронну пошту magazine@ukrainainc.com та в приват через названу вище групу.

Володимр Іваненко
Український Університет
Ukraïna, Inc

29 жовтня 2017 р.

 


Comments


Comments are closed.